Wykładzina dywanowa czy panele?

Wykładzina dywanowa czy panele?

wykładzina dywanowaWybór odpowiedniego systemu podłogowego ma istotny wpływ na funkcjonowanie danego wnętrza, dlatego powinien być przemyślany i uwzględniać potencjalne zagrożenia, na jakie narażona będzie podłoga podczas normalnego użytkowania. Inwestorzy poszukujący systemów podłogowych dla obiektów użytkowych borykają się w tym względzie z takimi samymi dylematami, jak właściciele domów i mieszkań. Wszyscy chcemy, żeby nasze podłogi były estetyczne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Co w takim razie wybrać? Wykładzinę dywanową czy panele? A jeśli panele to winylowe czy laminatowe?

Wykładzina dywanowa a sztywne systemy podłogowe

Wykładzina dywanowa charakteryzuje się zupełnie innymi parametrami użytkowymi niż sztywne systemy podłogowe na bazie paneli laminowanych. Jest o wiele bardziej cicha w użytkowaniu i doskonale amortyzuje nie tylko kroki ale również upadki. Upadające na nią przedmioty nie powodują odprysków czy pęknięć, a codzienne użytkowanie powoduje ścierania się nawierzchni, co jest zmorą większości tanich systemów paneli laminowanych. Z drugiej jednak strony wykładzina dywanowa jest o wiele trudniejsza w utrzymaniu w czystości. W odróżnieniu od paneli laminowany znacznie gorzej znosi kontakt z błotem oraz innymi zbrudzeniami mokrymi, których usunięcie często wiąże się z koniecznością jej wyprania. Pranie wykładziny dywanowej w warunkach przestrzeni biurowych może być uciążliwe, dlatego wykładzina dywanowa znacznie lepiej sprawdza się w przestrzeniach mieszkalnych niż użytkowych. Sięgają po nią właściciele domów i  mieszkań, a obecnie coraz częściej także właściciele obiektów hotelowych. Jej zaletą w stosunku do paneli laminowanych jest wysoki współczynnik izolacji cieplnej, który wpływa na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Wykładzina dywanowa a elastyczne systemy podłogowe

Wykładzina dywanowa pod względem parametrów użytkowych jest bardzo zbliżona do elastycznych systemów podłogowych, jak obecnie określa się panele winylowe i wykładziny PCV. Obydwa systemy charakteryzują się pewną elastycznością, dobrze amortyzują kroki i upadki, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyróżniają się wysokim wskaźnikiem izolacji ciepła. Obydwa systemy są również przyjemne w dotyku. Podstawowa różnica pomiędzy wykładziną dywanową a panelami winylowymi to odporność na zabrudzenia. Pod tym względem podłogi elastyczne pozostają bezkonkurencyjne. Czy to oznacza, że mamy zrezygnować z wykładzin dywanowych na rzecz paneli winylowych? Niekoniecznie.

Nowoczesne wykładziny dywanowe znacząco różnią się od swoich peerelowskich przodków. Są o wiele bardziej trwałe i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ryzyko bezpośredniego naniesienia zanieczyszczeń z zewnątrz – szczególnie w czasie niepogody – jest ograniczone.

UWAGA!

Dojazd i wycena gratis!

Skontaktuj się z nami!

2 + 14 =

Perform