Wykładziny obiektowe – jakie powinny posiadać parametry?

Wykładziny obiektowe – jakie powinny posiadać parametry?

Podłoga to element wnętrza, który stanowi jego wizytówkę. To na nią zwraca się od razu uwagę po wejściu do pomieszczenia, dlatego warto zadbać o to, aby pasowała do stylu aranżacji. Oprócz walorów estetycznych, podłoga musi wykazywać się też odpowiednimi właściwościami, szczególnie jeżeli chodzi o obiekty publiczne i komercyjne. Coraz większą popularnością cieszą się wykładziny obiektowe. Czym powinny się wyróżniać?

Wykładziny obiektowe – jaką wybrać?

Przestrzeń biurowa, sklepy czy hotele to miejsca, które są często uczęszczane przez klientów. Podłoga jest narażona na intensywną eksploatację, dlatego wykładzina podłogowa musi wyróżniać się wysoką trwałością. To nie wszystko, gdyż podczas wyboru należy zwrócić również uwagę na takie parametry, jak łatwość w utrzymaniu czystości, bezpieczeństwo czy funkcjonalność. Trzeba mieć świadomość, że inna wykładzina obiektowa sprawdzi się w biurze, w którym przebywają tylko pracownicy, a inna w sklepie, który codziennie odwiedza duża grupa klientów.

Wykładzina podłogowa a długość włosia

W domach zazwyczaj zwraca się uwagę na komfort, dlatego najczęściej wybierane wykładziny wyróżniają się długim, puszystym włosiem. Chodzenie po nich bez obuwia jest przyjemne, a ich miękkość docenią dzieci podczas zabaw na podłodze. W przypadku wykładzin obiektowych takie rozwiązanie jest nie tylko niepraktyczne, ale także może być niebezpieczne. Długie włókna mogą utrudniać chodzenie w butach na wysokiej szpilce i grozić potknięciem, dlatego taki wybór nie jest polecany do przestrzeni biurowych. Wykładziny do obiektów publicznych powinny charakteryzować się krótkim włosiem, który jest łatwy w czyszczeniu i wygodny w użyciu. W takim runie brud nie zbiera się w głębszych warstwach włókien, dlatego wystarczy tylko tradycyjne odkurzanie, aby zachować wykładzinę w czystości.

Wykładzina podłogowa a rodzaj runa

W pomieszczeniach publicznych najlepiej sprawdzi się wykładzina wykonana z syntetycznych włókien z krótkim włosiem. Ten rodzaj wykładzin obiektowych stanowi kategorię, która wyróżnia się największą odpornością na ścieranie, odbarwienia i odkształcenia. Dodatkowo łatwo z powierzchni usunąć trudne plamy, gdyż nie wnikają one głęboko w runo. Wykładziny podłogowe polipropylenowe nawet po długim czasie używania zachowują swój pierwotny wygląd, a do ich czyszczenia wystarczy tradycyjny odkurzacz. Plamy łatwo usunąć detergentem bez ryzyka, że w tym miejscu pozostanie nieestetyczny ślad lub włókna splączą się.

Wykładziny obiektowe – trwałość

Wybierając wykładziny do obiektów publicznych trzeba kierować się ich wytrzymałością. Najczęściej stosowaną klasyfikacją jest określenie klasy użyteczności. W przypadku wykładzin obiektowych należy wybierać te produkty, które posiadają klasy od 31 do 34. Przeznaczone są one do powierzchni narażonych na częste użytkowanie i duże natężenie ruchu. Takie wykładziny podłogowe sprawdzą się więc w biurach, sklepach, hotelach oraz innych obiektach publicznych.

UWAGA!

Dojazd i wycena gratis!

Skontaktuj się z nami!

4 + 12 =

Perform