Rodzaje wykładzin dywanowych – który wariant sprawdzi się w domu?

Rodzaje wykładzin dywanowych – który wariant sprawdzi się w domu?

W domu najważniejsza jest wygoda, a w jej zapewnieniu dużą rolę odgrywa podłoga. Surowe panele nie zapewnią odpowiedniej miękkości i komfortu podczas chodzenia bosymi stopami, dlatego warto przykryć je dywanem lub wykładziną. Do tej pory najczęściej spotykane w polskich domach były rozłożyste, wielokolorowe dywany, jednak to wykładziny dywanowe stanowią ostatnio najgorętszy trend wnętrzarski.

Wykładzina dywanowa i jej właściwości

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykładzin, które różnią się między sobą wyglądem, właściwościami i przeznaczeniem. Inna wykładzina dywanowa sprawdzi się w sypialni, która pełni tylko funkcję wypoczynkową, natomiast inny rodzaj powinien być wybrany do salonu, w którym cała rodzina spędza dużo czasu. Wykładzina dywanowa oprócz funkcji dekoracyjnej ma również za zadanie izolować podłogę przed utratą ciepła oraz chronić ją przed uszkodzeniem. W pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na podkład, na którym opiera się wierzchnie runo. Wykładziny dywanowe występują w czterech najpopularniejszych rodzajach podkładów:

  • Filc – stanowi uniwersalny wybór, gdyż nie strzępi się i zapewnia dobrą izolację. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu.
  • Kauczuk – podłoże z gumy kauczukowej polecane jest na surową powierzchnię, jak beton czy kamień. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić na kosztach układania paneli, a dodatkowo doskonale odizoluje podłogę od zimnego betonu.
  • Gąbka – równie dobrze sprawdzi się na podłożach betonowych, co i wyłożonych już systemem podłogowym. Dobrze izoluje termicznie i akustycznie.
  • Juta – to najbardziej zaawansowany rodzaj podkładu. Doskonale przewodzi ciepło i zapobiega wilgoci, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniach, w których zamontowany został system ogrzewania podłogowego.

Rodzaj podkładu ma duży wpływ na późniejsze użytkowanie wykładziny dywanowej, dlatego warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wybór.

Wykładziny podłogowe – rodzaj runa

Najważniejsza cechą wykładzin jest bez wątpienia rodzaj runa. Chodzi tu głównie o długość włosa, gęstość splotu oraz miękkość. Nie w każdym pomieszczeniu sprawdzą się wykładziny dywanowe typu shaggy, gdyż wymagają dużo pracy, aby utrzymać je w czystości. Najlepszymi parametrami charakteryzują się runa naturalne, jednak trzeba się liczyć z ich wyższą ceną. Warto jednak zainwestować w ten rodzaj, aby zapewnić sobie maksimum komfortu. Najpopularniejsze wersje runa naturalnego to:

  • Wełna – nie przyciąga kurzu i posiada dobre parametry izolacyjne, ale może uczulać.
  • Trawa morska – wyróżnia się dużą trwałością i łatwością w utrzymaniu. Jest dość twarda w dotyku, dlatego nie sprawdzi się w pokoju dziecięcym i w pomieszczeniach, w których chodzi się boso.
  • Włókno kokosowe – jest łatwe w utrzymaniu i elegancko się prezentuje. Mimo że jest wytrzymałe to szorstkie i kłujące, co może powodować dyskomfort podczas chodzenia na bosaka.

Wykładziny dywanowe są również dostępne w wersji z runami syntetycznymi. Taki rodzaj to dobry wybór dla osób, którym zależy na funkcjonalności, gdyż włókna syntetyczne są łatwe w utrzymaniu.

UWAGA!

Dojazd i wycena gratis!

Skontaktuj się z nami!

11 + 6 =

Perform